Uge 8 i Søndersø: Judotræning, inspirerende foredrag og nørklecafé

Foto: Kultunaut.
dato

Uanset om du er til sved på panden med judotræning, inspirerende personlige historier eller hyggeligt samvær med håndarbejde, har Søndersø masser at byde på i den kommende uge.

Judotræning med Særslev Judoklub

Få pulsen op og sved på panden, mens du har masser af sjov med judotræning arrangeret af Særslev Judoklub. Træningen er åben for unge, og der er mulighed for gratis prøvetræning.

Tidspunkt: Onsdag 18. februar 2026, kl. 19:00
Sted: NFE Hallen, Klaus Berntsensvej 19, Særslev
Entré: Fri entré
Tilmelding: Gratis prøvetræning

Inspirerende foredrag: Vibeke Andersen om Håb og Overvindelse

Oplev Vibeke Andersen fortælle om sin rejse fra at være en "svingdørspatient" med paranoid skizofreni til at finde livsmod og energi igen ved hjælp af moderne behandlingsformer. Det er en personlig historie om håb og forandring, hvor der også vil blive talt om pårørendes rolle og vigtigheden af at bevare håbet.

Tidspunkt: Onsdag 18. februar 2026, kl. 19:00
Sted: Tingstedet, Søndersø Rådhus, Vesterled 8, Søndersø
Målgruppe: Alle
Entré: Ikke oplyst

Hyggeligt samvær i Nørklecafé

Fredag formiddag byder Særslev Præstegård på hyggeligt samvær i konfirmandstuen. Der er mulighed for både god snak og lidt håndarbejde, hvis man har lyst. Kaffe, te og brød tilbydes til en beskeden pris.

Tidspunkt: Fredag 20. februar 2026, kl. 09:30
Sted: Særslev Præstegård, Kirkevej 4, Særslev
Målgruppe: Alle
Kaffe/te og brød: 10 kr



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut